❤❤یـــانەی کوردژیـن/Kurd Zhin❤❤/ / له‌ ئێمه‌ نیه‌!

.

نازناو:  وشه‌ی تێپه‌ڕبوون:    |  

ئاگاداری

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌ڕێزان : هه‌رکاتێک کێشه‌یه‌ک یان په‌یامێکی ناشیاوت به‌رچاو که‌وت له‌یانه‌دا ئه‌توانن په‌یوه‌ندی بکه‌ن به‌ :_

1- بەڕێوەبەری یانە Hemn Zanko لە کوردستان بە ئمێڵی ( hemn_kurdzhin@yahoo.com ) .. ژمارەی مۆبایل ( 07824521572 ) .

2- به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی ( ReKaN ) له‌ ئه‌وروپا به‌ ئیمێڵی ( Rekan_uk@hotmail.com ) ، ژماره‌ ته‌له‌فوونی( 00447754007706) .

New Page 1

بابه‌ته‌ گرنگه‌کانی به‌کارهێنانی یانه‌  

#1 2011-02-06 12:57:12

Muslim
کازیوەی یانە
شوێن: Suli
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2010-04-05
دواترین سه‌ردان: 2014-06-26
په‌یامه‌كان: 1979
WindowsXPSafari

له‌ ئێمه‌ نیه‌!

له‌ ئێمه‌ نیه‌

پێغه‌مبه‌ر د.خ له‌سه‌ر بێت له‌ هه‌ندێ فه‌رمووده‌دا ئاگاداری کردوینه‌ته‌وه‌ له‌ هه‌ندێ کار و کرده‌وه‌ که‌ مایه‌ی خه‌ساره‌تمه‌ندیه‌و ده‌فه‌رمووێ: هه‌رکه‌س ئه‌وکاره‌ بکات له‌ ئێمه‌ نیه‌!؟! .. بۆنمونه‌:

1)    من غشنا فلیس منا (مسلم): هه‌رکه‌س غه‌ش و فڕوفێڵمان لێبکات له‌ ئێمه‌ نیه‌.

2)    من حمل علینا السلاح فلیس من. (مسلم): هه‌رکه‌س چه‌ک دژی موسڵمانان هه‌ڵگرێ و ئاژاوه‌ بنێته‌وه‌ له‌ ئێمه‌ نیه‌..

3)    لیس من من لطم الخدود و شق الجیوب أو دعا بدعوی الجاهلیة. (أ‌حمد4131): له‌ ئێمه‌ نیه‌ که‌سێک به‌ ڕوومه‌تی خۆیابکێشێ و جلی دابدڕێ له‌ موسیبه‌تدا، یان بانگه‌واز بکات بۆشتی سه‌رده‌می نه‌فامی و جاهیلیه‌ت..

4)    لیس منا من لم یوقر الکبیر و یرحم الصغیر یأمر بالمعروف وینهی عن المنکر. (أحمد2214): له‌ ئێمه‌ نیه‌ که‌سێک ڕێز له‌گه‌وره‌ نه‌گرێت و به‌زه‌یی به‌ بچووکدا نه‌یه‌ته‌وه‌ و فه‌رمان نه‌دا به‌چاکه‌ و جڵه‌وگیری نه‌کا له‌خراپه‌.

له‌ کتێبی (ژیانه‌وه‌)وه‌...
ئاماده‌کردنی: به‌شـدار چۆمانـی
تایبه‌ت به‌: یــانه‌ی کـــوردژیــن

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

خوارووی مه‌كۆ

Your IP Address : 54.211.180.175